A metal ring 5.00 cm in diameter is placed between the north and south poles of
ID: 2075376 • Letter: A
Question
A metal ring 5.00 cm in diameter is placed between the north and south poles of large magnets with the plane of its area perpendicular to the magnetic field. These magnets produce an initial uniform field of 1.12 T between them but are gradually pulled apart, causing this field to remain uniform but decrease steadily at 0.300 T/s .
Exercise 29.36 A metal ring 5.00 cm in diameter is placed between the north and south poles of large magnets with the plane of its area perpendicular to the magnetic field. These magnets produce an initial uniform field of 1.12Tbetween them but are gradually pulled apart, causing this field to remain uniform but decrease steadily at 0.300 T/s Part A What is the magnitude of the electric field induced in the ring? V/m Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Given:: magnetic field rate = 0.300 T / s
Diameter d = 5.00 cm = 0.05m
therefore radius r = d / 2 = 0.05 / 2 = 0.025m
the ring Electric field E = (dB/dt)x( r/2)
E = 0.300 ( 0.025 / 2 )
= 3.75 x 10 -3 V/m Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.