A metal sphere hangs from a string and has 2 kg of mass. The sphere has a charge
ID: 2126788 • Letter: A
Question
A metal sphere hangs from a string and has 2 kg of mass. The sphere has a charge of +6.1
A metal sphere hangs from a string and has 2 kg of mass. The sphere has a charge of +6.1 mu C. A uniform electric field is turned on and directed to the right. Which way does the sphere move? What is the electric force on the metal sphere if the magnitude of the electric field is 106 N/C? N When the sphere reaches equilibrium, what is the angle that the string makes with the vertical axis (assuming the same electric field as part (b))? degreeExplanation / Answer
a.)Since F=qE and q is +ve, sphere moves right
b.)F=6.1x10^-6*10^6=6.1 N
c.)Tcos(theta)=mg
Tsin(theta)=qE
So tan(theta)=qE/mg=6.1/(2*9.8)=0..311
So theta=17.29 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.