PHYSICS - OPTICS This is a variation of a question I asked (same scenario, diffe
ID: 3160874 • Letter: P
Question
PHYSICS - OPTICS
This is a variation of a question I asked (same scenario, different question to solve for).
QUESTION: A 5 mW HeNe laser emits photons of single wavelength 632.8 nm in a beam of light in a vacuum. The beam diameter diverges slightly at a distance 3 m from the laser output. The diameter of the beam is 2 mm. If we use the electromagnetic wave model of light, find the amplitude of the electric field (in N/C) and the magnetic field (in T) at the point 3m from the laser output, along the direction of the beam.
Please show steps and any relevant equations.
Thanks =)
Explanation / Answer
Here ,
Power , P = 5 mW
intensity of wave , I = 5 *10^-3/(4pi * (0.001)^2)
I = 397.9 W/m^2
for the amplitude of the electric field is E
I = 0.5 * E^2/(c * u0)
397.9 = 0.5 * E^2/(3 *10^8 * 4pi *10^-7)
solving for E
E = 547.7 N/C
the amplitude of electric field is 547.7 N/C
amplitude of magnetic field = E/c
amplitude of magnetic field = 547.7/(3 *10^8)
amplitude of magnetic field = 1.83 *10^-6 T
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.