Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether the

ID: 3154122 • Letter: 8

Question

8. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they preferred a four-day work week (10 hours per day), a five-day work week (8 hours per day), or flexible hours. You are given information on the employees' responses broken down by gender.

                 Male      Female    Total   

4 days       400        500          900

5 days       1,300     1,400     2,700

Flexible      300        2,100     2,400

Total          2,000        4,000     6,000

a) What is the probability that a randomly selected employee is a man and is in favor of a four-day work week?

b) What is the probability that a randomly selected employee is female?

c) A randomly selected employee turns out to be female. Compute the probability that she is in favor of flexible hours.

d) What percentage of employees is in favor of a five-day work week?

e) Given that a person is in favor of flexible time, what is the probability that the person is female?

f) What percentage of employees is male and in favor of a five-day work week?

g) What does the probability information tell you about the employees

Explanation / Answer

a) What is the probability that a randomly selected employee is a man and is in favor of a four-day work week?

From the table,

P(M n 4) = 400/6000 = 0.066666667 [ANSWER]


b) What is the probability that a randomly selected employee is female?

From the table,

P(F) = 4000/6000 = 0.6666666667 [ANSWER]

c) A randomly selected employee turns out to be female. Compute the probability that she is in favor of flexible hours.

From the table,

P(Flex|F) = 2100/4000 = 0.525 [ANSWER]


d) What percentage of employees is in favor of a five-day work week?

From the table,

P(5) = 2700/6000 = 0.45 [ANSWER]

e) Given that a person is in favor of flexible time, what is the probability that the person is female?

From the table,

P(F|Flex) = 2100/2400 = 0.875 [ANSWER]

f) What percentage of employees is male and in favor of a five-day work week?

From the table,

P(M n 5) = 1300/6000 = 0.216666667 [ANSWER]

g) What does the probability information tell you about the employees?

We can see that 2/3 of the employees are females, and almost half of them are in favor of 5 day work week, and a close seocnd is flexible time. Only a few, around 15%, are in favir of 4 day work week.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote