8. A Panamax Oil Tanker can transport 500,000 barrels of crude oil per trip. The
ID: 700982 • Letter: 8
Question
8. A Panamax Oil Tanker can transport 500,000 barrels of crude oil per trip. The average gasoline tank truck can transport 10,000 gallons of gasoline. If it takes 5 tons of crude oil to produce one ton of gasoline, how many tank trucks of gasoline would be produced from the crude oil transported in one Panamax Oil Tanker. Specific gravities of crude oil and gasoline are 0.95 and 0.739, respectively. Density of water is 62.4 lb/ft 9. In 2010, Australia's annual coal exports were 290 million metric tons. This coal had to be transported from the mine to a sea port in open rail cars with an average carrying capacity of 240,000 lbm. If there is a limit of 120 cars per train, what is the minimum number of trips required annually to transport the exported coal?Explanation / Answer
Ans 8
Density of crude oil = specific gravity x density of water
= 0.95 x 62.4 = 59.28 lb/ft3
Volume of crude oil
= 500,000 barrels/oil truck x (5.61ft3/1 barrel)
= 2805000 ft3/oil truck
Mass of oil = volume x density
= 2805000 ft3/truck x 59.28 lb/ft3
= 166280400 lb/oil truck x 0.0005ton/lb
= 83140.2 ton/oil truck
Density of gasoline = 0.739 x 62.4 = 46.1136 lb/ft3
Volume of gasoline
= 10000 gallon/ truck x (0.134ft3/1 gallon)
= 74626.86 ft3/truck
Mass of gasoline = volume x density
= 74626.86 ft3/truck x 46.1136 lb/ft3
= 3441313.43 lb/ truck x 0.0005ton/lb
= 1820.65 ton of gasoline /gasoline-truck
5 tons of oil produces = 1 ton of gasoline
83140.2 tons of oil produces = 83140.2/5
= 16628.04 ton of gasoline
Truck required = gasoline produced/mass of gasoline
= 16628.04 ton of gasoline / (1820.65 ton of gasoline /gasoline-truck)
= 9.13 = 10 truck of gasoline
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.