8. A 2.013 g piece of steel is analyzed for vanadium. The oxidation state. The p
ID: 102673 • Letter: 8
Question
8. A 2.013 g piece of steel is analyzed for vanadium. The oxidation state. The pH is increased rvanadium. The vanadium is dissolved in acid and oxidized to the v pitate to ntil the vanadium is quantitatively precipitated as VIOH), xH120 and ignited vanadium in the steel sample? is quantitatively as eto Vo, If 0.3206 g of V,o, is produced, calculate the mass percent of Why should the pH be increased gradually to generate the OHf ions in the above experiment 9, A solid sample is known to be between 45.0% and 50.0% chloride by mass. If the mass percent is to be determined by precipitating the chloride as AgCl, what range of sample masses should be used to ensure a mass AgCl precipitate of between 1.00 g ad 1.50 g. what volume of 0.1103 M AgNo, should be used to ensure at least a 20% excess of Ag, ions?Explanation / Answer
8. Analysis of V in steel sample
mass of V2O5 = 0.3206 g
moles of V = 2 x 0.3206 g/181.88 g/mol = 0.003525 mol
mass of V present in sample = 0.003525 mol x 50.9415 g/mol = 0.180 g
percent V in steel sample = 0.180 g x 100/2.013 g = 8.942%
The pH of the solution was gradually increased to neutralized the acid added initially to dissolve the steel sample.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.