The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lea
ID: 3151899 • Letter: T
Question
The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lead levels in California wines. Table 1 reports the results from a pilot test that measured lead levels in a random sampling of wines.
The BATF wishes to estimate the true average lead level for California wines to within 25 parts per billion at a 98% level of confidence? Based on the BATF's criteria, the number of wine specimens that should be tested is:
Note: you should carry at least 5 decimal precision for any intermediate calculations then round your answer as indicated in the problem
Explanation / Answer
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.01
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.326347874
Also,
s = sample standard deviation = 210
E = margin of error = 25
Thus,
n = 381.8632711
Rounding up,
n = 382 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.