Do you take the free samples offered in supermarkets? About 62% of all customers
ID: 3149356 • Letter: D
Question
Do you take the free samples offered in supermarkets? About 62% of all customers will take free samples. Furthermore, of those who take the free samples, about 32% will buy what they have sampled. Suppose you set up a counter in a supermarket offering free samples of a new product. The day you were offering free samples, 303 customers passed by your counter. (Round your answers to four decimal places.)
(a) What is the probability that more than 180 will take your free sample?
(b) What is the probability that fewer than 200 will take your free sample?
(c) What is the probability that a customer will take a free sample and buy the product? Hint: Use the multiplication rule for dependent events. Notice that we are given the conditional probability P(buy|sample) = 0.32, while P(sample) = 0.62
(d) What is the probability that between 60 and 80 customers will take the free sample and buy the product? Hint: Use the probability of success calculated in part (c).
Explanation / Answer
here n=303, p=P(sample)=0.62
mean=np=303*0.62=187.86
variance(p)=np(1-p)=71.3868
SE(p)=sqrt(variance(p))=sqrt(71.3868)=8.4491
we use standard normal variate z=(x-mean)/SE(p)
answer (a)for x=180 ,z=(180-187.86)/8.4491=0.9303
p(x>180)=p(z>0.9303)=1-p(z<0.9303)=1-0.8239=0.1761
answer b) similary as in a) for 200, z=1.5445
p(x<200)=p(z<1.5445)=0.9388
answer c)probability that a customer will take a free sample and buy the product=P(sample and buy)
=P(sample)*P(buy|sample)=0.62*0.32=0.1984
answer d)
here p=0.1984 ,mean=303*0.1984=60.1152, SE(p)=sqrt(np(1-p))=6.9418
for 60, z1=-0.0166
for 80, z2=2.8811
P(60<x<80)=P(-0.0166<z<2.8811)=P(z<2.8811)-P(z<-0.1166)=0.5046
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.