For a national government, assume that the total revenue for 2013 was $3.3 trill
ID: 3149015 • Letter: F
Question
For a national government, assume that the total revenue for 2013 was $3.3 trillion and total spending was $3.2 trillion. Suppose that total spending increases by 1.4% over the 2013 level. Would this increase be possible with a 2.7% increase in revenue over the 2013 level? Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice. (Round to the nearest billion as needed.)
A. Yes; revenue increases by ______$ billion, while spending increases by______ $ billion. .
OR
B. No; revenue increases by_____ $ billion, while spending increases by ______$ billion.
Explanation / Answer
Increase in spending = 1.4% over 2013 level = 1.4% of $3.2 trillion = (1.4/100)*3.2 = $ 0.0448 trillion
New spending = 3.2 + 0.0448 = $ 3.2448 trillion
Increase in revenue = 2.7% over 2013 level = 2.7% of $3.3 trillion = (2.7/100)*3.3 = $ 0.0891 trillion
New revenue = 3.3 + 0.0891 = $ 3.3891 trillion
Since, New revenue is greater than New spending, it would be possible.
Answer: A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.