A company makes three types of candy and packages them into three assortments. A
ID: 3148964 • Letter: A
Question
A company makes three types of candy and packages them into three assortments. Assortment I contains 4 sour, 4 lemon, and 12 lime candies and sells for $9.40. Assortment II contains 12 sour, 4 lemon, 4 lime candies and sells for $7.60. Assortment III contains 8 sour, 8 lemon, and 8 lime candies and sells for $11.00 Manufacturing costs per piece of candy are .20 for sour, .25 for lemon, and .30 for lime. They can make 5,000 sour, 3,800 lemon, and 5,400 candies weekly. How many boxes of each type should the company produce each week in order to maximize its profit? What is the maximum profit?
Explanation / Answer
We will solve the problem using excel solver:
Decision Variables: Number of each type of assortment to be produced.
Constraints:
-Number of assortments should be a positive integer.
-Consumption of any candy in making of assortments < Production Capacity for that candy candy
Objective function:
Profit to be maximized = Revenue - cost
Please find below the google drive link for the excel sheet (solver)-
https://drive.google.com/open?id=1wrF3fZY3vyzRmHBNjpZv3dgPaybDj0lU
The answer we get after using the solver is:
Type 1 assortment = 200
Type 2 assortment = 150
Type 3 assortment = 300
Profit = 2750 $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.