A company just opened a new massage station at the local airport. The company ha
ID: 453875 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given Information
Mean (µ) = 8 cm and Std deviation () = 0.04 cm
Find out the prob (X > 8.08) = ?
Z = X - µ/
Z = 8.08 – 8 / 0.04
Z = 2
The prob for this Z = 2 will be 0.4772 (from the Table)
Therefore prob (X > 8.08) = 0.5 – 0.4772 = 0.0228
Or prob = 2.28 %
Find out prob (X < 7.08) = ?
Z = X - µ/
Z = 7.08 – 8/ 0.04
Z = - 0.05
The corresponding prob will be 0.0199
Therefore prob (X < 7.08) = 0.5 – 0.0199
= 0.4801
Or 48.01 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.