A company just paid a dividend of D= 2.50 for its stick. Company’s dividend is e
ID: 2785197 • Letter: A
Question
A company just paid a dividend of D= 2.50 for its stick. Company’s dividend is expected to grow by 70% in the first year, by 30% in the second year, by 12% in the third year and at a constant rate of 5% in year 4 and thereafter. The required return in this stock is 20%. What is the sticks current value? A company just paid a dividend of D= 2.50 for its stick. Company’s dividend is expected to grow by 70% in the first year, by 30% in the second year, by 12% in the third year and at a constant rate of 5% in year 4 and thereafter. The required return in this stock is 20%. What is the sticks current value?Explanation / Answer
Dividend for year 1=(2.5*1.7)=4.25
Dividend for year 2=(4.25*1.3)=5.525
Dividend for year 3=(5.525*1.12)=6.188
Value after year 3=(Dividend for year3*Growth rate)/(Required return-Growth rate)
=(6.188*1.05)/(0.2-0.05)=$43.316
Hence current value=Future dividends*PResent value of discounting factor(20%,time period)
=4.25/1.2+5.525/1.2^2+6.188/1.2^3+43.316/1.2^3
which is equal to
=$36.03(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.