73. Savings Bonds U.S. Savings Bonds, Series I, pay interest at a rate of 3% com
ID: 3146905 • Letter: 7
Question
73. Savings Bonds U.S. Savings Bonds, Series I, pay interest at a rate of 3% compounded quarterly. How much would a bond purchase for $1000 be worth in 10 years? These bonds stop paying interest after 30 years. Why do you think this is so? (Hint: Think about how much this bond would be worth in 80 years.)
75. Pharmacology When a drug is administered orally, the amount of the drug present in the bloodstream
of the patient can be modeled by a function of the form
C (t) = atebt
where C(t) is the concentration of the drug (in milligrams per liter), t is the number of hours since the drug was administered, and a and b are positive constants. For a 300 mg dose of the asthma drug aminophylline, this function is
C (t) = 4.5te 0.275t
(Source: Merck Manual of Diagnosis and Therapy)
a. How much of this drug is present in the bloodstream at t = 0? b. How much of this drug is present in the bloodstream after 1 hour? c. Sketch the graph of this function, either by hand or with a graphing utility, with t ranging from 0 to 20. d. What happens to the value of the function as t ? Does this make sense in the context of this
problem? Why?
e. Use a graphing utility to find the time at which the concentration of this drug reaches its maximum.
f. Use a graphing utility to determine when the concentration of this drug reaches 3 mg/L for the second
time. (This will occur after the concentration peaks.)
77. In the definition of the exponential function, why is a = 1 excluded?
79. The graph of the function f (x) = Ca x passes through the points (0, 12) and (2, 3). a. Use f (0) to find C. b. Is this function increasing or decreasing? Explain. c. Now that you know C, use f (2) to find a. Does your value of a confirm your answer to partb?
Explanation / Answer
Principle, P = $1000
Rate, r = 3% = 0.03
Time t = 10 years
Compounding frequency n = quarterly = 4 (4 compounding in a year)
Final Amount after 10 years = P(1+r/n)nt
= 1000*(1+0.03/4)10*4
= 1000*(1.0075)40
= 1000*1.3484
= $1348.4
After 10 years this bond will be worth = $1348.4
Interest gained = 1348.4 - 1000 = 348.4
average interest per year = 348.4/10 = $34.84
At 30 years the value of this bond will be = P(1+r/n)nt
= 1000*(1+0.03/4)30*4
= 1000*(1.0075)120
= 1000*2.4514
= $2451.4
Similarly the value of this bond if interest is continued at 31 years = 1000*(1+0.03/4)31*4
= 1000*(1.0075)124
= 1000*2.5257
= 2525.7
Interest in 1 year from 30 to 31 years = 2525.7 - 2451.4 = $74.3
Now, if we compare this to average interest during 10 year period at $34.84 we find that it is almost double at 30 years at $74.3 hence these bonds stop paying interest after 30 years.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.