Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person is paid $100 a day, and produces goods or services worth $120 on an ave

ID: 3136406 • Letter: A

Question

A person is paid $100 a day, and produces goods or services worth $120 on an average work day of 8 hours. What is the absolute amount of surplus value this person produces, per day? 20 1 poi QUESTION 12 Al other factors being equal to tne previous example, if the employer reduced the person's pay to 90s a day, by what percentage would the daly surplus value change? .00% (round to the root full runter . no fractions) QUESTION 13 3 poin All other factors being equal to the original example (question 11), if the employer lengthened the work-week from 40 to 42 hours, how would the surplus value per week change? Weekly surplus value with a 40-hour week: $ Weekly surplus value with a 42-hour week: $ Percentage change: .00% 0ound to the next full nmber . no fractions) QUESTION 14 3 points All other factors being equal to the orignal example o estion 1 1), if the employer bought new equipment nomas ng worker productivity by 39% producing $20 worth of goods or services per hour, rather than $15), how would the daily surplus value per worker change? Daily surplus value before productivity increase: Daily surplus value after productivity increase Percent change .00% (round up to the next full number-no fractions) QUESTION 15 1 points sem using te sarne sampia as in the previous question, wtwo worker proactivity ncreased by 33%; how many hess would the employee hare to work to produce goods and services whose value equals the value of his labor power (31007 hours

Explanation / Answer

11. The absolute amount of surplus value produced by the person per day is $ 120-$100 = $20.

12. If the employer reduces the person’s pay from $ 100 to $ 90 per day, then the absolute amount of surplus value produced by the person per day increase to $ 120-$ 90 = $ 30. The percentage increase is [(30-20)/20 ]*100 % = 50 %.

13. 42 work hours per week mean 42/5 = 8.4 work hours per day. If the person produces goods and services worth $ 120 in 8 hours, his/her production level in 8.4 hours would be $120 *(8.4/8) = $ 126. Thus, the daily absolute amount of surplus value would now be $ 126-100 = $ 26.On a weekly basis, this would be $ 26 * 5 = $ 130.

Weekly surplus value with a 40 hour week - $ 20*5 = $ 100.

Weekly surplus value with a 42 hour week - $ 130.

14. If the new equipment helps in producing goods and services worth $ 20 per hour, then in an 8 hour work day, this value will be 8*$ 20 = $ 160. Then the absolute amount of surplus value produced by the person per day will be $ 160-$100 = $60.

15. If the absolute amount of surplus value produced by the person in an 8 hour work day is $ 60, then an absolute amount of surplus value of $ 100 will require (100/60)*8 = 13.33 hours i.e. 13 hours, 20 minutes or, 13 hours ( on rounding off to the nearest round figure).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote