A person holds a 1.42-N baseball in his hand, a distance of 2 L = 35.7 cm from t
ID: 2264644 • Letter: A
Question
A person holds a 1.42-N baseball in his hand, a distance of 2L = 35.7 cm from the elbow joint, as shown in the figure. The biceps, attached at a distance of d = 2.43 cm from the elbow, exert an upward force of 12.0 N on the forearm. Consider the forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.29 kg.
A person holds a 1.42-N baseball in his hand, a distance of 2L = 35.7 cm from the elbow joint, as shown in the figure. The biceps, attached at a distance of d = 2.43 cm from the elbow, exert an upward force of 12.0 N on the forearm. Consider the forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.29 kg. Calculate the magnitude of the net torque acting on the forearm and hand. Use the elbow joint as the axis of rotation.Explanation / Answer
L = 35.7/2 = 17.85 cm
d = 2.43 cm
net torque = torque due to ball + torque due to Mg - torque due to biceps
net torque = (1.42*(0.357)) + (1.29*9.8*0.1785) - (12*0.0243) = 2.471937 N-m in clock-wise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.