A survey of licensed drivers inquired about running red lights. One question ask
ID: 3134494 • Letter: A
Question
A survey of licensed drivers inquired about running red lights. One question asked, "Of every ten motorists who run a red light, about how many do you think will be caught?" The mean result for 942 respondents was x = 1.93 and the standard deviation was s = 1.8. For this large sample, s will be close to the population standard deviation , so suppose we know that = 1.8.
Give a 95% confidence interval (±0.01) for the mean opinion in the population of all licensed drivers:
The distribution of responses is skewed to the right rather than Normal. Will it strongly affect the z confidence interval for this sample?
Explanation / Answer
Give a 95% confidence interval (±0.01) for the mean opinion in the population of all licensed drivers:
alpha = 1 - 0.95 = 0.05
alpha / 2 = 0.025
Z = 1.96
I: 1.93 +/- 1.96 * 1.8 / srqt(942)
1.93 +/- 0.1149
1.8151 < miu < 2.0449
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.