A national health organization warns that 30% of middle school students nationwi
ID: 3134407 • Letter: A
Question
A national health organization warns that 30% of middle school students nationwide have been drunk. Concerned, a local health agency randomly and anonymously surveys 110 of the middle 1212 middle school students in its city. Only 21 of them report having been drunk. Show your work AND report your answer for both components below.
a) Create a 95% confidence interval for the proportion of the city’s middle school students who have been drunk.
b) To keep the margin of error at most 5%, how many middle school students do we need to survey? Assume we have no prior idea what the true proportion is.
Explanation / Answer
a)
alpha = 1 -0.95 = 0.05
alpha / 2 = 0.025
Z= 1.96
I : 0.30 +/- 1.96 * srqt ( 0.30*0.70 / 110 )
0.30 +/- 0.0856
0.2144 < p < 0.3856
b)
margin of error = 0.05
p = 0.50
n = [ 1.96^2 * 0.5 * 0.50 ] / 0.05^2
n = 384.16
n = 385
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.