A narrow beam of light containing yellow (580 nm) and green (550 nm) wavelengths
ID: 1553393 • Letter: A
Question
A narrow beam of light containing yellow (580 nm) and green (550 nm) wavelengths goes from polystyrene to air, striking the surface at a 29° incident angle with respect to the normal.
a) What is the angle in degrees between the colors when they emerge from the polystyrene?
b) How far in meters would they have to travel to be separated by 1.00 mm?
Red Orange Yellow Green Blue Violet Medium (660 nm) (610 nm) (580 nm) (550 nm) (470 nm) (410 nm) 1 1.333 1 1.338 I 1.332 1.335 Water 1.342 1.331 Diamond 2.410 2.415 2.417 2.426 2.444 2.458 Glass, 1.512 1.514 1.518 1.519 1.524 1.530 crown Glass, 1.662 1.665 1.667 1.674 1.684 1.698 flint Polystyrene 1,488 1.490 1.492 1,493 1.499 1.506 Quartz 1.455 l.468 1.456 1.458 1.459 1.462Explanation / Answer
for yellow
n1*sintheta1 = n2*sintheta2
1.492*sin29= 1*sintheta2
theta2 = 46.327 degrees
for green
n1*sintheta1 = n2*sintheta2'
1.493*sin29 = 1*sintheta2'
theta2' = 46.452 derees
(a)
angle between the colors = theta2' - theta2 = 46.327-46.452= 0.125degrees
(b)
distance of seperation = s = 1mm
X = s/0.125= 8mm----and
helpfull
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.