A mutual fund manager expects her portfolio to earn a rate of return of 10% this
ID: 2754690 • Letter: A
Question
A mutual fund manager expects her portfolio to earn a rate of return of 10% this year. The beta of her portfolio is .9. Assume rate of return available on risk-free assets is 3% and you expect the rate of return on the market portfolio to be 13%.
Calculate the expected rate of return that investors will demand of the portfolio.
A mutual fund manager expects her portfolio to earn a rate of return of 10% this year. The beta of her portfolio is .9. Assume rate of return available on risk-free assets is 3% and you expect the rate of return on the market portfolio to be 13%.
Explanation / Answer
a)
We have:
Rf= 3%
Rm = 13%
B = 0.90
Expected return on portfolio using CAPM:
ERp = Rf + (Rm-Rf)xB
= 0.03 + ( 0.13 -0.03)x0.90
= 12%
b)
No, they should not invest in the mutual fund as fair return as per CAPM is 12% whereas it is expecting to generate 10%, therefore the fund is overvalued and it should not be invested in .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.