An airplane with room for 100 passengers has a total baggage limit of 6000 lb. S
ID: 3132887 • Letter: A
Question
An airplane with room for 100 passengers has a total baggage limit of 6000 lb. Suppose that the total weight of the baggage checked by an individual passenger is a random variable x with a mean value of 48 lb and a standard deviation of 24 lb. If 100 passengers will board a flight, what is the approximate probability that the total weight of their baggage will exceed the limit? (Hint: With n = 100, the total weight exceeds the limit when the average weight x exceeds 6000/100.) (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
total weight exceeds the limit (6000lb) when the average weight x exceeds 60lb
z-value corresponding to ( x = 60 lb ) = (60-48)/24 = 0.5
P (z > 0.5) = 1 - P (z < 0.5) = 1 - 0.69146 = 0.30854
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.