An airplane propeller is 2.08 m in length (from tip to tip) and has a mass of 11
ID: 1907098 • Letter: A
Question
An airplane propeller is 2.08 m in length (from tip to tip) and has a mass of 117kg. When the airplane's engine is first applied, it applies a constant torque of 950 Nm to the propeller, with starts form rest a) What is the angular accelerations of the propeller? b) what is the propellers angular speed after making 5.00 revolutions? c) how much work is done by the engine during the first 5.00 revolutions? d) what is the instantaneous power output of the motor at the instant that the propeller has turned through 5.00 revolutions?Explanation / Answer
a) torque = I
950= (1/12 *117*2.08^2)
=950/ (1/12 *117*2.08^2)=22.52
b)
^2=0^2 + 2
^2=0^2 + 2*22.52*5*2pi
=37.62 rad/s
c) W = dKE = 1/2 I ^2 - 0 = 0.5*(1/12 *117*2.08^2)*(37.62)^2=29850J
d) P = = 950*37.62=35739 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.