An airplane is delivering food to a targetsiteonasmall andflatisland. It flies10
ID: 1657369 • Letter: A
Question
An airplane is delivering food to a targetsiteonasmall andflatisland. It flies100m above the ground at a speed of150m/s East.Neglect the air resistance.
(a) Where should the food parcel be released so it will land on the target site(i.e., find the horizontal distance from the plane to the target point on theisland)?
(b) How long does it takefor the food parcel to land on the island?
(c) If the airplane flies at the same speed with a 37.1 degrees nose up angle to drop the food, how long does it take for the food to land on the ground?
Explanation / Answer
here,
a)
let the time taken to reach the ground be t
100 = 0 + 0.5 * g * t^2
t = 4.52 s
the horizontal distance from the plane to the target point on theisland, x = 150 * t = 677.3 m
b)
the time taken is 4.52 s
c)
theta = 37.1 degree
let the time taken for the food to land on the ground be t'
h = - u * sin(theta) * t' + 0.5 * g * t'^2
100 = - 150 * sin(37.1) * t' + 0.5 * 9.81 * t'^2
solving for t'
t' = 19.5 s
the time taken is 19.5 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.