An airliner uses 64,500N of thrust force to accelerate down the runway during ta
ID: 1777495 • Letter: A
Question
An airliner uses 64,500N of thrust force to accelerate down the runway during take-off. During the process, it speeds up evenly from 0(m/s) to 70(m/s). Once at cruising altitude it uses 16,500N of thrust to maintain a constant velocity of 270(m/s).
A) Find the power in Watts, used by the engine, both during take-off and while cruising.
B)Rank the following amounts of energy from largest to smallest:
E TO = Energy used for 30s of take-off acceleration.
EC = Energy used for 30min (1800s) cruising at top speed.
EL = Energy required to lift a 65,000kg airliner to 12,000m.
Explanation / Answer
A)
During take off, P = F*vel= 64500*70 = 4515000 W (ans)
While cruising , P =Fv = 16500*270 = 4455000 W (ans)
B ) ETO = 4515000*30 = 135450000 J
EC = 4455000*1800 = 8019000000 J
EL = 65000*9.81*12000= 7651800000 J
EL > EC> ETO (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.