An airplane propeller is 2.18 m in length (from tip to tip) and has a mass of 11
ID: 2243793 • Letter: A
Question
An airplane propeller is 2.18m in length (from tip to tip) and has a mass of 117kg . When the airplane's engine is first started, it applies a constant torque of 1890N?m to the propeller, which starts from rest.
part a: What is the angular acceleration of the propeller? Treat the propeller as a slender rod. ________ rad/s
part b: What is the propeller's angular speed after making 5.00 rev? _________ rad/s
part c: How much work is done by the engine during the first 5.00 rev? ________J
part d: What is the average power output of the engine during the first 5.00 rev? ______ kW
part e:
Explanation / Answer
MOI I = (1/12)*M*L^2 = (1/12)*117*2.18^2 = 46.3359 kg m^2
T = I*alfa
a) alfa = T/I = 40.7891 rad/s^2
b) theta = 5 rev = 5*2*pi rad
alfa = Wf^2 - Wi^2 / (2*theta)
Wf =sqrt(2* alfa*theta) = sqrt(2*40.7891*5*2*3.14)
Wf = 50.6118 rad/s
c) W = 0.5*I*Wf^2 = 59345.9893 = 59346 J ...or W = Torque*theta = 59346 J
d) alfa = Wf/t ======> t = Wf/alfa = 1.2408 s
Power = W/t = 47828.8201 W = 47.828 kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.