A certain test to compare the chemical similarity of gun shot residue has a true
ID: 3131555 • Letter: A
Question
A certain test to compare the chemical similarity of gun shot residue has a true positive rate of 60% and a false positive rate of 15%. There are only a few companies that manufacture gun powder and the manufacturing methods produce a fairly consistent product. Based on this information an analyst estimates that any two random samples of gunpowder would have a 30% probability of being chemically indistinguishable.
a. What is the probability of the test resulting in a positive similarity?
b. Say a test is run on two samples an the result is positive that they have the same chemical composition. What is the probability that they are truly the same?
Explanation / Answer
a. P(the test resulting in a positive similarity) = P(Truely same)*P(true positive) + P(Truely false)*P(False Positive)
= 0.30*0.60 + 0.70*0.15 = 0.285
b. P(They are truely same give that the test result is positive)= P(True positive)/P(the test resulting in a positive similarity)
= 0.60*0.30/0.285 = 0.6315
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.