A certain store has kept records over many years and has found that for people e
ID: 3172728 • Letter: A
Question
A certain store has kept records over many years and has found that for people entering the store:
28% enter and leave without purchase or sample merchandise
42% enter and leave with a purchase
22% enter and leave with sample merchandise
6% enter to return a product and leave without purchase
2% enter to return a product and leave with a purchase
If 25 people enter a store on a given day, what is the probability that at least 7 enter and leave without pruchase or sample merchandise, at least 10 enter and leave with a purchase, at least 5 enter and leave with sample merchandise, and at least 2 enter to return a prodct and leave without a purchase? (there are five cases to consider)
Explanation / Answer
1. There are n=25 independent trials, with probability of success, p=0.28, being constant throughout the trials. The specific number of success in n trials is denoted by r. Use Binomial distribution, P(X,r)=nCr(p)^r(1-p)^n-r to derive the required probability.
P(X>=7)=1-P(X<7)=1-[P(X=0)+P(X=1)+P(X=2)+...+P(X=6)]
=1-[25C0(0.28)^0(1-0.28)^25+25C1(0.28)^1(1-0.28)^24+25C2(0.28)^2(1-0.28)^23+...+25C6(0.28)^6(1-0.28)^19]
=1-0.4247
=0.5753
2. P(X>=10)=1-P(X<10)=1-[P(X=0)+P(X=1)+...+P(X=9)]
=1-[25C0(0.42)^0(1-0.42)^25+25C1(0.42)^1(1-0.42)^24+25C2(0.42)^2(1-0.42)^23+...+25C9(0.42)^9(1-0.42)^16]
=1-0.3465
=0.6535
3. P(X>=5)=1-P(X<5)=1-[25C0(0.22)^0(1-0.22)^25+25C1(0.22)^1(1-0.22)^24+...+25C4(0.22)^4(1-0.22)^21]
=1-0.3282
=0.6718
4. P(X>=2)=1-P(X<2)=1-[P(X=0)+P(X=1)]=1-[25C0(0.06)^0(1-0.06)^25+25C1(0.06)^1(1-0.06)^24]
=1-0.5527
=0.4473
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.