A certain stock has a price of $110.00 now. Tomorrow, it will be worth eitherexa
ID: 2662631 • Letter: A
Question
A certain stock has a price of $110.00 now. Tomorrow, it will be worth eitherexactly $ 150.00, or exactly $ 50. (Assume r = 0.)
150
110
50
a. What are the“risk-neutral probabilities” associated with the twobranches?
b. A certainput option on this stock has a strike price of K = $90. What will that option be worth tomorrow if the stockprice goes up ?
c. What is theoption worth tomorrow if the stock price goes down ?
d. Whatshould the price of the option be today ?
e. Designa combination of x shares of stockand y dollars cash that guarantees the sameresults (tomorrow) as the option.
Explanation / Answer
(a ) p(150) + (1-p)(50) = 110. p =3/5, 1-p=2/5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.