A certain reaction has the general form aA rightarrow bB. At a particular temper
ID: 952563 • Letter: A
Question
A certain reaction has the general form aA rightarrow bB. At a particular temperature, and [A]_o= 2.0 times 10^-2 M, concentration versus time data were collected and a plot of ln [AJ] vs. time resulted in a straight line with a slope of -2.97 times 10^-2 min^-1. Determine the rate law, the integrated rate law, and the value of the rate constant for this reaction. (3) Calculate the half-life for this reaction. (4) How much time is required for the cone, of A to decrease to 250 times 10^-3 M? (6)Explanation / Answer
a.
slope = -K
K = rate constant = 2.97*10^2- min-1.
it is a first order reaction
rate law, rate = k[A]
integrated rate law [A] = [A0]*e^-kt
b. K = 0.693/t1/2
t1/2 = 0.693/0.0297 = 23.33 min
c.
k = (1/t)ln(a/x)
2.97*10^(-2) = (1/t)ln(0.02/0.0025)
t = 70.015 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.