PLEASE ANSWER An automobile manufacturer would like to know what proportion of i
ID: 3130618 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER
An automobile manufacturer would like to know what proportion of its customers are dissatisfied with the service received from their local dealer. The customer relations department will survey a random sample of customers and compute a 95% confidence interval for the proportion that are dissatisfied. From past studies, they believe that this proportion will be about 0.22. Find the sample size needed if the margin of error of the confidence interval is to be no more than 0.02. (Round your answer up to the next whole number.)
Explanation / Answer
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.05 is = 1.96
Sample Proportion = 0.22
ME = 0.02
n = ( 1.96 / 0.02 )^2 * 0.22*0.78
= 1648.046 ~ 1649
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.