The respiratory rate per minute in newborns varies according to a distribution t
ID: 3128467 • Letter: T
Question
The respiratory rate per minute in newborns varies according to a distribution that is approximately Normal with mean 49 and standard deviation 6. Use this information to answer the following questions.
(a) Use the Empirical Rule: approximately 95% of all newborn respiratory rates per minute are between _ and _? . Please use whole numbers.
(b) The probability that a randomly chosen newborn has a respiratory rate of 55 per minute or more is _? . Please use 4 decimal places.
(c) The probability that a randomly chosen newborn has a respiratory rate per minute between 40 and 55 is approximately _? . Please use 4 decimal places.
Please show work and explain please.
Explanation / Answer
The respiratory rate per minute in newborns varies according to a distribution that is approximately Normal with mean 49 and standard deviation 6. Use this information to answer the following questions.
(a) Use the Empirical Rule: approximately 95% of all newborn respiratory rates per minute are between 37 and 61 . Please use whole numbers.
Approximately 95% of the data falls within two standard deviations of the mean (or between the mean – 2 times the standard deviation, and the mean + 2 times the standard deviation)
Mean -2sd =49-2*6=37
Mean +2sd =49+2*6=61
(b) The probability that a randomly chosen newborn has a respiratory rate of 55 per minute or more is _? . Please use 4 decimal places.
Z value for 55, z=(55-49)/6 =1
P(x >55) = P( z >1)
=0.1587
(c) The probability that a randomly chosen newborn has a respiratory rate per minute between 40 and 55 is approximately _? . Please use 4 decimal places.
Z value for 40, z=(40-49)/6 = -1.5
P( 40<x<55) =P( -1.5 <z <1)
P( z <-1.5) – P( z < 1)
= 0.8413 - 0.0668
= 0.7745
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.