16. A sample has a mean of M = 39.5 and a standard deviation of s = 4.3, and pro
ID: 3125693 • Letter: 1
Question
16. A sample has a mean of M = 39.5 and a standard deviation of s = 4.3, and produces a t statistic of t = 2.14. For a two-tailed hypothesis test with a = .05, what is the correct statistical decision for this sample?
a. The researcher must fail to reject the null hypothesis with either a = .05 or a = .01.
b. It is impossible to make a decision about H0 without more information.
c. The researcher can reject the null hypothesis with a = .05 but not with a = .01.
d. The researcher can reject the null hypothesis with either a = .05 or a = .01.
17. If other factors are held constant, as the sample variance increases, the estimated standard error also increases.
False
True
18. In a hypothesis test, a large value for the sample variance increases the likelihood that you will find a significant treatment effect.
True
False
19. A research report states “t(15) = 2.31, p < .05.” For this study, the sample had n = 16 scores.
False
True
20. For a one-tailed test with a = .05 and a sample of n = 9, the critical value for the t statistic is t = 1.860.
True
False
Explanation / Answer
16. A sample has a mean of M = 39.5 and a standard deviation of s = 4.3, and produces a t statistic of t = 2.14. For a two-tailed hypothesis test with a = .05, what is the correct statistical decision for this sample?
a. The researcher must fail to reject the null hypothesis with either a = .05 or a = .01.
b. It is impossible to make a decision about H0 without more information.
( sample size is needed to obtain critical value)
c. The researcher can reject the null hypothesis with a = .05 but not with a = .01.
d. The researcher can reject the null hypothesis with either a = .05 or a = .01.
17. If other factors are held constant, as the sample variance increases, the estimated standard error also increases.
False
True
18. In a hypothesis test, a large value for the sample variance increases the likelihood that you will find a significant treatment effect.
True
False
19. A research report states “t(15) = 2.31, p < .05.” For this study, the sample had n = 16 scores.
False
True
(DF=n-1, here 15=16-1)
20. For a one-tailed test with a = .05 and a sample of n = 9, the critical value for the t statistic is t = 1.860.
True
False
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.