16. 120 points OSColPhys1 2.5.034.XP My Notes Ask Your Teacher An express subway
ID: 3279992 • Letter: 1
Question
16. 120 points OSColPhys1 2.5.034.XP My Notes Ask Your Teacher An express subway train passes through an underground station. It enters at t = 0 with an initial velocity of 22.0 m/s and decelerates at a rate of 0.150 m/s2 as it goes through. The station in 200 m long. (a) How long is the nose of the train in the station? (b) How fast is it going when the nose leaves the station? (c) If the train is 130 m long, at what time t does the end of the train m/s leave the station? (d) What is the velocity of the end of the train as it leaves? m/sExplanation / Answer
A) using the second equation of motion,
s = ut +0.5at^2
200 = 22t - 0.5*0.15 t^2
t = 9.39 s answer
B) Using first equation of motion,
v = u +at
= 22 - 0.15*9.39
= 20.59 m/s answer
C) again using the second equation of motion,
200 +130 = 22t - 0.5*0.15 t^2
t = 15.857 s answer
D) v = u +at
= 22 - 0.15*15.857
= 19.6 m/s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.