The resting heart rate for an adult horse should average about = 47 beats per mi
ID: 3125382 • Letter: T
Question
The resting heart rate for an adult horse should average about = 47 beats per minute with a (95% of data) range from 27 to 67 beats per minute. Let x be a random variable that represents the resting heart rate for an adult horse. Assume that x has a distribution that is approximately normal.
(a) The empirical rule indicates that for a symmetrical and bell-shaped distribution, approximately 95% of the data lies within two standard deviations of the mean. Therefore, a 95% range of data values extending from – 2 to + 2 is often used for "commonly occurring" data values. Note that the interval from – 2 to + 2 is 4 in length. This leads to a "rule of thumb" for estimating the standard deviation from a 95% range of data values.Estimating the standard deviation
For a symmetric, bell-shaped distribution,
where it is estimated that about 95% of the commonly occurring data values fall into this range. Use this "rule of thumb" to estimate the standard deviation of x distribution. (Round your answer to one decimal place.)
(b) What is the probability that the heart rate is less than 25 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
(c) What is the probability that the heart rate is greater than 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
(d) What is the probability that the heart rate is between 25 and 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
(e) A horse whose resting heart rate is in the upper 16% of the probability distribution of heart rates may have a secondary infection or illness that needs to be treated. What is the heart rate corresponding to the upper 16% cutoff point of the probability distribution? (Round your answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
The resting heart rate for an adult horse should average about = 47 beats per minute with a (95% of data) range from 27 to 67 beats per minute. Let x be a random variable that represents the resting heart rate for an adult horse. Assume that x has a distribution that is approximately normal.
where it is estimated that about 95% of the commonly occurring data values fall into this range. Use this "rule of thumb" to estimate the standard deviation of x distribution. (Round your answer to one decimal place.)
standard deviation =(67-27)/4 =10
(b) What is the probability that the heart rate is less than 25 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
z value for 25, z=(25-47)/10 = -2.2
P( x <25) = P(z < -2.2) = 0.0139
(c) What is the probability that the heart rate is greater than 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
z value for 60, z=(60-47)/10 = 1.3
P( x >60) = P(z > 1.3) = 0.0968
(d) What is the probability that the heart rate is between 25 and 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)
P( 25<x<60) = P9(-2.2<z<1.3)
=P( z <1.3) – P( z <-2.2)
= 0.9032 -0.0139
=0.8893
(e) A horse whose resting heart rate is in the upper 16% of the probability distribution of heart rates may have a secondary infection or illness that needs to be treated. What is the heart rate corresponding to the upper 16% cutoff point of the probability distribution? (Round your answer to the nearest whole number.)
Z value for top 16% =0.994
The required x value = x+z*sd = 47+0.994*10 = 56.94
Answer =57 ( Rounded)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.