Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A clinical trial was conducted to test the effectiveness of a drug for treating

ID: 3067481 • Letter: A

Question

A clinical trial was conducted to test the effectiveness of a drug for treating insomnia in older subjects. Before? treatment, 17 subjects had a mean wake time of 105.0 min. After? treatment, the 17 subjects had a mean wake time of 99.8 min and a standard deviation of 43.5 min. Assume that the 17 sample values appear to be from a normally distributed population and construct a 90?% confidence interval estimate of the mean wake time for a population with drug treatments. What does the result suggest about the mean wake time of 105.0 min before the? treatment? Does the drug appear to be? effective?

Explanation / Answer

TRADITIONAL METHOD
given that,
sample mean, x =99.8
standard deviation, s =43.5
sample size, n =17
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = standard deviation
n = sample size
standard error = ( 43.5/ sqrt ( 17) )
= 10.55
II.
margin of error = t ?/2 * (stanadard error)
where,
ta/2 = t-table value
level of significance, ? = 0.1
from standard normal table, two tailed value of |t ?/2| with n-1 = 16 d.f is 1.746
margin of error = 1.746 * 10.55
= 18.421
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 99.8 ± 18.421 ]
= [ 81.379 , 118.221 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
sample mean, x =99.8
standard deviation, s =43.5
sample size, n =17
level of significance, ? = 0.1
from standard normal table, two tailed value of |t ?/2| with n-1 = 16 d.f is 1.746
we use CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
where,
x = mean
sd = standard deviation
a = 1 - (confidence level/100)
ta/2 = t-table value
CI = confidence interval
confidence interval = [ 99.8 ± t a/2 ( 43.5/ Sqrt ( 17) ]
= [ 99.8-(1.746 * 10.55) , 99.8+(1.746 * 10.55) ]
= [ 81.379 , 118.221 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1) we are 90% sure that the interval [ 81.379 , 118.221 ] contains the true population mean
2) If a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 90% of these intervals will contains the true population mean


the drug does not appear to be? effective since before value is lies in the interval

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote