A clinical psychologist wishes to determine the average score on a psychological
ID: 3155467 • Letter: A
Question
A clinical psychologist wishes to determine the average score on a psychological adjustment scale for individuals diagnosed with schizophrenia. She administers the scale to 30 randomly chosen individuals diagnosed with schizophrenia. What is her best point estimate of the population mean for people diagnosed with schizophrenia on this scale? Construct the 99% confidence interval for the population mean for people diagnosed with schizophrenia on this scale and completely interpret it. The psychological adjustment scores are given below. 69 87 79 88 77 69 79 89 74 61 75 80 82 69 81 77 73 84 65 82 85 79 90 76 79 84 87 62 74 83
Explanation / Answer
Here point estimate of population mean is sumx/n=77.97
Now here n is 30 so we will need to compute t critical value for 99% CI =2.756
Margin error =t*sd/sqrt(n)=2.756*7.77/sqrt(30)=3.91
So 99% CI is 77.97+/-3.91=[74.06,81.88]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.