A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edg
ID: 2127699 • Letter: A
Question
A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edge. The length of the top of the cliff is41.0 m and the angle of the cliff is ? = 20.0
A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edge. The length of the top of the cliff is41.0 m and the angle of the cliff is ? = 20.0 degree below the horizontal. The cliff diver runs towards the edge of the cliff with a constant speed, and reaches the edge of the cliff in a time of 5.60 s. After running straight off the edge of the cliff (without jumping up), the diver falls h = 28.0 m before hitting the water. After leaving the edge of the cliff, how much time does the diver take to get to the water?Explanation / Answer
velocity of jump=41/5.6=7.321mts/s
Vy=vsin20=2.504
Vx=vcos20=6.879m/s
a)s=ut+0.5at^2
28=2.5t+0.5*9.81*t^2
4.9t^2+2.5t-28=0
t=2.148secs
b)s=Vx*t=6.879*2.148=14.776mts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.