A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consiste
ID: 3064607 • Letter: A
Question
A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consisted of 444 green peas and 153 yellow peas.
a. Construct a 90% confidence interval to estimate of the percentage of yellow peas.
b. It was expected that 25% of the offspring peas would be yellow. Given that the percentage of offspring yellow peas is not 25%, do the results contradict expectations?
a. Construct a 90% confidence interval. Express the percentages in decimal form.
__ < p < __ (Round to three decimal places as needed)
Explanation / Answer
a)
Total peas (n) = 444+153= 597
p = (153)/ 597 = 0.256
z value at 90% = 1.645
CI = p +/- z * sqrt(p * ( 1 -p)/n)
= 0.256 +/- 1.645 * sqrt( 0.256 * 0.744/597)
= (0.227 , 0.285)
0.227 < p < 0.285
b)
No, the confidence interval includes 0.25, so the true percentage could easily equal 25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.