Suppose that 57% of male Internet users aged 18 to 34 have visited an auction si
ID: 3064520 • Letter: S
Question
Suppose that 57% of male Internet users aged 18 to 34 have visited an auction site at least once in the past month (a) If you interview 20 at random, what is the mean of the count X who have visited an auction site? what is the mean of the proportion in your sample who have visited an auction site? (b) Repeat the calculations in (a) for samples of size 200 and 2000 n=200 n=2000 (c) What happens to the mean count of successes as the sample size increases? mean count increases as n increases mean count remains constant as n increases mean count decreases as n increases (d) What happens to the mean proportion of successes? 0 mean proportion increases as n increases O mean proportion remains constant as n increases O mean proportion decreases as n increasesExplanation / Answer
Solution:
(a) µcount = 20(0.57) = 11.4
µp = 0.57
(b) µcount = 200(0.57) = 114 µp = 0.57
µcount = 2000(0.57) = 1140 µp = 0.57
(c) mean of the count increases as n increases.
(d) mean proportion remains constant as n increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.