Suppose that 55% of all adults regularly consume coffee, 45% regularly consume c
ID: 2978040 • Letter: S
Question
Suppose that 55% of all adults regularly consume coffee, 45% regularly consume carbonated soda, and 85% regularly consume at least one of the these two products. What is the probability that a randomly Selected adult has a particular preference regularly; that is , he or she only consumes either coffee or soda, but not bothh? What is the probability that a randomly Selected adult does not regularly consume at least one of these two products? What is the probability that a randomly Selected adult neither consumes coffee nor soda regularly? Hint Draw the venn diagram to see what isExplanation / Answer
let P(A)=adults regularly consume coffee=0.55
P(B)=adults regularly consume carbonated soda=0.45
P(AUB)=0.85
a)probability that they consume both=P(A?B)=P(A)+P(B)-P(AUB)=0.15
B)P(AUB) -P(A?B)=0.85-0.15=0.7
C)1-P(AUB)=1-0.85=0.15
D)1-P(A?B)=1-0.15=0.85
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.