Suppose that 20% of the residents in a certain state support an increase in the
ID: 3206550 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
Solution:
For the given scenario, we are given p = 20% = 0.20
The standard deviation for the sampling distribution of proportion is given as below:
SD = sqrt(pq/n)
Where, p = 0.20, q = 1 – p = 1 – 0.20 = 0.80 and n = 400
SD = sqrt(0.20*0.80/400) = sqrt(0.0004) = 0.02
Now, by using empirical rule (68-95-99.7 rule)
1SD = 1*0.02 = 0.02
About 68% chance that the resulting sample proportion will be within 0.02 of the true proportion.
2SD = 2*0.02 = 0.04
About 95% chance that the resulting sample proportion will be within 0.04 of the true proportion.
3SD = 3*0.02 = 0.06
About 99.7% chance that the resulting sample proportion will be within 0.06 of the true proportion.
So, correct answer:
There is roughly a 95% chance that the resulting sample proportion will be within 0.04 of the true proportion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.