Suppose that 1.9 moles of an ideal diatomic gas has a temperature of 1426 K, and
ID: 1309841 • Letter: S
Question
Suppose that 1.9 moles of an ideal diatomic gas has a temperature of 1426 K, and that each molecule has a mass 2.32 x 10^-26 kg and can move in three dimensions, rotate in two dimensions, and vibrate in one dimension as the bond between the atoms stretches and compresses. It may help you to recall that the number of gas molecules is equal to Avagadros number (6.022 x 10^23) times the number of moles of the gas.
1) How many degrees of freedom does each molecule of the gas have?
A) 3
B) 4
C) 5
D) 6
2) What is the internal energy of the gas?
3) What is the average translational speed of the gas molecules?
4) The gas cools to a temperature 670 K, which causes the gas atoms to stop vibrating, but maintain their translational and rotational modes of motion. What is the change in the internal energy of the gas?
Explanation / Answer
1.) 6 degree of freedom( 3+2+1)
2.) internal energy = nCvT ; Cv for diatomic gas = 3R for 6 degree of freedom
internal enrgy = 67.57 KJ
3.) v = ?(3 k T / m) = ?(3 x 1.38 x 10^-23 J/K x 1426 K / 2.32 x 10^-26kg
v= 1595.2 m/s
4.) since there is no vibration then the number of degree of freedom is 5, so Cv = 5R/2
internal energy = nCv(t2-t1) = -29.85 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.