Thanks! 33)Two different nuclei, Carbon 12 (electric charge +6e, mass 2.00x1027
ID: 306338 • Letter: T
Question
Thanks!33)Two different nuclei, Carbon 12 (electric charge +6e, mass 2.00x1027 kg) and Carbon 14 (electric charge +6e, mass 2.34x1027 kg), are to be separated by a mass spectrometer. There is a 0.5-T magnetic field in the main chamber of the device, oriented perpendicular to the incoming beam of carbon nuclei. If the velocity of all nuclei in the incoming beam is 1.0x107 m/s, what is (a) the radius of curvature for each type of nucleus, and (b) what is the distance Ax between their positions as they strike the photographic film at the bottom of the figure below? Sa ?' Photographic film
Explanation / Answer
Radius of circular path in magnetic field :
Magnetic force = centripetal force
qVB = mV2/r
r = mV/qB , m - mass , V - velocity, q - charge, B - magnetic field.
r1 = 2×10-27×107/(6×1.6×10-19×0.5)
r1 = 0.4167 m
r2 = 2.34×10-27×107/(6×1.6×10-19×0.5)
r2 = 0.4875 m
Distance on screen = 2?r = 2(r2 - r1) = 2(0.4875 - 0.4167)
= 0.1416 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.