Thanks! 1. The deflection of the electron beam on the end of a cathode ray tube
ID: 1394729 • Letter: T
Question
Thanks!
1. The deflection of the electron beam on the end of a cathode ray tube is observed to be 2.4 cm when the potential difference across the deflecting plates is 68V. What will the deflection be when the potential difference is 49V if the accelerating voltage is the same?
A. 1.2 cm
B. 1.7 cm
C. 3.3 cm
D. 4.6 cm
2. A certain battery has an emf of 9.1V and an internal resistance of 1.5 ohms. If the battery is connected to resistors of 8.0 ohms and 24.0 ohms in parallel, what is the current through the battery?
A. 0.27 A
B. 1.2 A
C. 1.5 A
D. 7.5 A
Explanation / Answer
1) V1/d1 = V2/d2
Given that V1 = 68 V
d1 = 2.4 cm
V2 = 49 V
d2 = ?
d2 = (V2/V1)*d1 =
d2 = (49*2.4)/68
d2 = 1.7 cm
so correct option is 1.7 cm
2) fromula for terminal voltage across the battery is V = e-(i*r)
since the two resistors are connected in parallel
potential difference across resistors are same
net resistance is (R1*R2)/(R1+R2) = (8*24)/(8+24) = 6 ohm
potential drop across resistors is V = i*Rnet = 6*i
then 6*i = e-(i*r) = 9.1-(i*1.5)
7.5*i = 9.1
current i = 9.1/7.5 = 1.2 A
so the correct option is B.1.2 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.