Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE DONT ANSWER UNLESS YOU ANSWER ALL 3 PARTS..... Homework: HW 2 Score: 0 of

ID: 3062150 • Letter: P

Question

PLEASE DONT ANSWER UNLESS YOU ANSWER ALL 3 PARTS.....

Homework: HW 2 Score: 0 of 1 pt 3.2.43 Save 20 of 41 (24 complete) HW Score: 56.56%, 23.19 of 41 pts Question Help * Using the accompanying table of data, blood platelet counts of women have a bell-shaped distribution with a mean of 255.0 and a standard deviation of 65.3. (All units are 1000 cells/L.) Using Chebyshev's theorem, what is known about the percentage of women with platelet counts that are within 3 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum possible platelet counts that are within 3 standard deviations of the mean? Click the icon to view the table of platelet counts Using Chebyshev's theorem, what is known about the percentage of women with platelet counts that are within 3 standard deviations of the mean? At least 1% of women have platelet counts within 3 standard deviations of the mean Round to the nearest integer as needed.)

Explanation / Answer

Solution:-

3.2.43)

Atleast 88.89% of women have paltelets counts within 3 standard deviation of the means.

= 255, = 65.3

According to chebyshev's rule:-

P(k = 3) = 1 - 1/(k2)

P(k = 3) = 1 - 0.11111

P(k = 3) = 0.8889

P(k = 3) = 88.89%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote