An assembly line does a quality check by sampling 50 of its products. It finds t
ID: 3061559 • Letter: A
Question
An assembly line does a quality check by sampling 50 of its products. It finds that 16% of the parts are defective. a. Create a 95% confidence interval for the percent of defective parts for the company and 4. interpret this interval b. If we decreased the confidence level to 90% what would happen to: i. the critical value? ii. the margin of error? iii. the confidence interval? If the sample size were increased to 200, the same sample proportion were found, and we did a 95% confidence interval, what would happen to: c. i. the critical value? ii. the margin of error? ii. the confidence interval?Explanation / Answer
Ans:
Given that
sample size,n=50
sample proportion=0.16
a)critical z value=1.96
95% confidence interval for proportion if defectives
=0.16+/-1.96*sqrt(0.16*(1-0.16)/50)
=0.16+/-0.102
=(0.058,0.262)
b)i)if confidence level is 90%,crititcal z value will decrease to 1.645
ii)margin of error=1.645*sqrt(0.16*(1-0.16)/50)=0.085 (decreased)
iii)confidence interval=(0.16-0.085, 0.16+0.085)=(0.075, 0.245), narrower
c)Now,if sample size,n=200
i)critical value remains same,as confidence level is same.
ii)margin of error=1.96*sqrt(0.16*(1-0.16)/400)=0.051 (reduced to half)
iii)confidence interval=(0.16-0.051, 0.16+0.051)=(0.109, 0.211)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.