An artificial earth satellite has a circular orbit of radius 6.13 106 m (which m
ID: 2130941 • Letter: A
Question
An artificial earth satellite has a circular orbit of radius 6.13 106 m (which means it is orbiting approximately -230 km above the surface of the earth) in an equatorial plane. The period T (the time required for one complete orbit) is 5.07 103 s (about 1.41 h).(a) Compute the (constant) speed of the satellite.
(b) If the satellite is directly above the equator and traveling east at time t, find the average acceleration during the time interval from t to t + T/40.0.
magnitude
direction
(c) Find the satellite's instantaneous acceleration at time t.
magnitude
direction
Explanation / Answer
a) v = circum / T = 2p*(6.13e6m) / 5.07x103s = 7596.82 m/s c) a = v² / r = 7596.82 ^2 / 6.13e6 = 9.57 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.