You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.05=0.0
ID: 3060133 • Letter: Y
Question
You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.05=0.05.
Ho:=72.5Ho:=72.5
Ha:>72.5Ha:>72.5
You believe the population is normally distributed and you know the standard deviation is =17.8=17.8. You obtain a sample mean of M=78.3M=78.3 for a sample of size n=45n=45.
What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.)
test statistic =
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
The p-value is...
less than (or equal to)
greater than
This test statistic leads to a decision to...
reject the null
accept the null
fail to reject the null
As such, the final conclusion is that...
There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population mean is greater than 72.5.
There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population mean is greater than 72.5.
The sample data support the claim that the population mean is greater than 72.5.
There is not sufficient sample evidence to support the claim that the population mean is greater than 72.5.
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 72.5
HA : > 72.5
Standard deviation = 17.8
Hypothesis test results:
Hence,
Test statistic = 2.186
P - value = 0.0144
The p - value is less than (or equal to) .
Reject the null
The sample data support the claim that the population mean is greater than 72.5.
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 45 78.3 2.6534673 2.1858193 0.0144Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.