ANSWER ALL QUESTIONS...SHOW ALL WORK Homework: HW 5 Save Score: 0 of 1 pt 5 of 2
ID: 3053266 • Letter: A
Question
ANSWER ALL QUESTIONS...SHOW ALL WORK
Homework: HW 5 Save Score: 0 of 1 pt 5 of 26 (5 complete) HW Score: 15.38%, 4 of 26 pts Question Help | The test statistic of z- 1.71 is obtained when testing the claim that p> 0.3. a. Identify the hypothesis test as being two-tailed, left-tailed, or right-tailed. b. Find the P-value. c.Using a significance levelof a 0.01, should we reject Ho or should we fail to reject Ho? Click here to view page 1 of the standard normal distribution table Click here to view page 2 of the standard normal distribution table. a. This is a V test.Explanation / Answer
17) a) This a right tailed test.
b) P-value = P(Z > 1.71)
= 1 - P(Z < 1.71)
= 1 - 0.9564 = 0.0436
c) As the P-value is greater than the alpha value (0.0436 > 0.01), so the null hypothesis is not rejected.
19) a) It is a two-tailed test.
b) P-value = 2 * P(Z > 1.33)
= 2 * (1 - P(Z < 1.33))
= 2 * (1 - 0.9082)
= 0.1836
c) As the P-value is greater than the alpha value (0.1836 > 0.10), so the null hypothesis is not rejected.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.