A doctor has a testing kit, which she can use to test patients for the presence
ID: 3049284 • Letter: A
Question
A doctor has a testing kit, which she can use to test patients for the presence of a certain virus. The test result is always either positive, or negative. If a patient who has the virus is tested, there is a 90% chance that the test will be positive. If a patient who does not have the virus is tested, there is a 90% chance that the test will be negative. It is known that 1% of people in Vancouver have the virus. A person is selected at random from the population of Vancouver, and given the test. It is positive. What is the probability that the person has the virus?
Explanation / Answer
P(Virus)=P(A)=0.01
P( Not A)=0.99
P( Positive/A)=0.90
P( Not positive/Not A)=0.90
P( A/Positive) = P(A)*P( Positive/A)/[P(A)*P( Positive/A)+P(not A)*P( Positive/not A)] = 0.01*0.90/[0.01*0.90+0.99*0.10]=0.0833333
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.