A diving board length L = 5.00m that weighs 250N is supported by two pillars. On
ID: 1286972 • Letter: A
Question
A diving board length L = 5.00m that weighs 250N is supported by two pillars. One pillar is at the left end of the diving board, as shown below; the other is distance d = 1.65m away
PART A: Find the direction of the force exerted by the left pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
PART B: Find the magnitude of the force exerted by the left pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
Part C:Find the direction of the force exerted by the right pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
Part D:Find the magnitude of the force exerted by the right pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
Explanation / Answer
Moment about left pillar,
Nr (1.65) - 200 (5/2) – 80(9.8) 5 = 0
Nr = 2678.78 N
Nl = 1034 – 2678.78 = - 1644.78 N
A) Direction of Nl is downwards.
B) Nl = 1645 N
C) Direction of Nr is upwards.
D) Nr = 2679 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.